Oyun Yama ALL UP

Bilgisayarda yaşadığımız Genel sorunLar ve pc hataları Uye-ol

Join the forum, it's quick and easy

Oyun Yama ALL UP

Bilgisayarda yaşadığımız Genel sorunLar ve pc hataları Uye-ol

Oyun Yama ALL UP

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Oyun Yama ALL UP

Oyun Yamaları

2 posters

Bilgisayarda yaşadığımız Genel sorunLar ve pc hataları

gнσѕт
    gнσѕт
    Admin
    Admin

Bilgisayarda yaşadığımız Genel sorunLar ve pc hataları 81903110
    <b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 575
    <b>Cinsiyet</b> Cinsiyet : Erkek
    <b>Yaş</b> Yaş : 31
    <b>Nerden</b> Nerden : C:\Windows\system32
    <b>Rep</b> Rep : 19
     Bilgisayarda yaşadığımız Genel sorunLar ve pc hataları 245ast10

Bilgisayarda yaşadığımız Genel sorunLar ve pc hataları Empty Bilgisayarda yaşadığımız Genel sorunLar ve pc hataları

Mesaj tarafından gнσѕт Ptsi Ekim 11, 2010 10:15 pm

Bilgisayarda çalışırken, film seyrederken, İnternet'te sörf yaparken yada yeni aldığınız bir donanımı takarken en çok karşılaştığınız kroniksorunların çözümlerini bu belgede bulabilirsiniz.
    Bilgisayarlar,donanım ve kullandığımız yazılımların bütününden oluşuyor. Birbilgisayarın donanımı kusursuz çalışsa bile, yüklenen yazılımlarınhataları ya da donanımla uyumları sorun yaratabiliyor. Kusursuz, tıkırtıkır çalışan bir bilgisayar idealden başka bir şey değildir.
    Bilgisayarkullanırken sorunlarla karşılaşmak çok doğaldır. Sorunlarlakarşılaştığınızda paniğe kapılmayın, verilerinizi kaybetmediğinizsürece bilgisayarınıza zarar verecek ya da çözülmeyecek hiçbir sorunyoktur.
    İşte yazılım, donanım, internet ve Windows'la ilgili en çok karşılaşılan soru ve cevapları..
    Dikkat!Bu bölümlerde yer alan Soru-Cevaplar, tamamen bilgilendirilmek amacıylaverilmiştir. Özellikle REGISTRY (Kayıt defteri düzenleyicisi)bölümündeki bilmediğiniz bileşenleri kaldırmayın, telafisi mümkünolmayan hatalara yol açabilir ve sonradan çok üzülebilirsiniz.

1) Bilgisayarım açılırken, eksik DLL dosyası olduğunu belirten bir hata ile karşılaşıyorum. Sorunumu nasıl çözebilirim?
    DLLdosyaları Windows ve yüklediğiniz yazılımlarla ortak olarak kullanılandinamik kütüphane dosyalarıdır. Sistemden bir yazılım kaldırıldığında,DLL dosyalarından bir ya da birkaçı silinebilir. Bu durumda, hatamesajında belirtilen DLL dosyasını :
    http://www.dll-files.com/ adresinde aratarak indirin. Bu dosyayı Windows altındaki System klasörüne kopyalamanız sorunu çözecektir.
    2) Sabit diskimde tek bir bölüm var. Var olan verilerimi kaybetmeden nasıl yeni bölüm oluşturabilirim?
    FDISKkullanarak bunu yapmak olanaksız. Sabit disk bölüm yöneticisiyazılımına ihtiyacınız var. Bu gibi yazılımlar arasında kullanımı enkolay olanı Partition Magic Pro'dur. Bu yazılımı http://www.powerquest.com/ adresinden temin edebilirsiniz.
    3)Windows XP kullanıyorum ve sistemimde bolca RAM var. Bu belleğin birkısmını sabit disk gibi kullanabilir miyim? Yeterli miktarda RAM olduğusürece yeni bir sabit disk sahibi olmanın en ucuz yolu, bir sanalsürücü yazılımıdır. Bu işi yapabilen araçlar arasında en iyiörneklerden biri RamDisk'tir. Ramdisk, Windows XP Home/Professional,Windows 2000 ve NT sürümlerinde çalışabiliyor. Bu yazılımı http://www.superspeed.com/ adresinden indirebilirsiniz.
    4)USB portuna bağladığım bazı donanımlar, sürücüleri hatasız olmalarınarağmen çalışmıyor ya da keyfine göre çalışmayı reddediyor?.
    USByeterliliğine sahip cihazlar çalışmalarını sağlayacak elektrikenerjisini de USB portundan sağlarlar. İşletim sistemi ve sürücülerdebir sorun olmadığı halde bazı USB cihazların çalışmaması ya da belirliUSB cihazların çalışmamalarının nedeni güç eksikliği olabilir.
    5)Bir dosyayı geri dönüşüm kutusuna göndermeden yanlışlıkla silsem ya dayanlış dosyayı aynı isimle kaydetsem, nasıl geri çağırırım?
    Windowsaltında normal yollarla bu gibi kayıpları gidermek mümkün değil. Birveri kurtarma yazılımı kullanmanız gerekir. En iyi veri kurtarmayazılımlarından Media Tools ( http://www.atldatarecovery.com/ ) ya da Easy Recovery Proffessional'ı http://www.ontrack.com/ kullanabilirsiniz.
    Bu iki yazılımdan birini çalıştırdığınızda kurtarabileceğiniz yüzlerce dosya göreceksiniz.
    Dosyanın ismini bilmeniz, kurtarma işleminin süresini oldukça kısaltacaktır.
    6)Windows 95/98/Me altında sorun çıkarmayan harici modemimi Windows XP'dekullanıyorum. Sistemi yeniden başlattığımda modem ortadan kayboluyor
    Bununsebebi, Windows XP sürücülerinin yüklenmemesi ya da yüklenensürücülerin problemli olmasıdır. Sistemi yeniden başlattığınızda modemidüğme ya da anahtarından açıp kapatın.
    Sistem altında Donanımyöneticisine girip Bilgisayarım üzerinde sağ tıklayıp 'Donanımdeğişikliklerini tara'ya girin. Windows XP modemi tanıyacaktır.Yaramazsa, bir de modemin kablosunu çıkartıp takmayı deneyebilirsiniz.
    7)Windows XP kurulum sırasında bileşen seçimine izin vermiyor vekurduktan sonra Program Ekle/Kaldır altında kaldırılacak doğru düzgünbir Windows bileşeni göremiyorum. En azından yüklü bileşenlerin hepsinigörmenin yolu var mı? Evet, bunun bir yolu var. Windows XP'yikurduğunuz klasöre (C:\Windows gibi) girerek INF klasörünü açın.Sysoc.inf dosyasını bulun ve sağ tuşla tıklayarak Notepad ile açın.CTRL+H tuşuyla Bul/Değiştir kutusunu açın. Değiştirilecek kelimekutusuna 'hide' girin. Diğer kutuyu boş bırakarak tüm 'hide'kelimelerini kaldırın.
    Sistemi yeniden başlatınca Program Ekle/Kaldır altında daha fazla bileşen olacaktır.
    Dikkat! Bilmediğiniz bileşenleri kaldırmayın, sonradan çok üzülebilirsiniz.
    Cool Sistemi açtığımda BIOS sıfırlanıyor.
    Anakart üzerinde BlOS'un üzerine yazılan bilgilerin saklanması amaçlı birpil bulunur. Diğer şarj edilebilen piller gibi BIOS pilinin de belirlibir ömrü olmasına ek olarak, güç kaynağına uzun süre elektrik gelmezsepil şarj edilemediği için BIOS sıfırlanır. Elektrik kesintisi gibi kısasüreli güç kaybı BIOS'u sıfırlıyorsa, pil sorunludur ve değişmesigerekir. Eğer güç kaybı olmadan sistem açılışında BIOS sıfırlanıyorsa,Ana kart kullanım kılavuzuna başvurarak BIOS sıfırlamak için kullanılanjumper ayarlarını kontrol edin.
    9) İkiye bölünmüş, üzerinde Windows98 kurulu bir sabit diskim ve bolca bos alanım var. Bu sabit disküzerinde 98'e ek olarak Windows XP ve Süse Linux de kullanmak istiyorum.
    Varolanişletim sistemini de kullanmaya devam ederek Windows XP ve Linux kurmakiçin ilk olarak yeni bir bölüm yaratmanız gerekir. FDISK ile mevcutbölümü silmeden yeni bölüm açmayacağınız için, ilk olarak sabit diskbölümlendirme yazılımı kullanarak diski üçe ayırın. Windows XP'yiikinci bölüme kurduğunuzda açılışta işletim sistemi seçenekleriçıkacaktır. Son bölüm üzerine Linux kurduğunuzda ise Lilo'yu MBR'yeyazdırın. Açılışta ilk olarak Lilo yüklenecek ve Linux/Windows geçişseçeneği sunulacaktır.
    10) Outlook Express kullanıyorum. Elektronik posta mesajlarımda bolca yazım hatası var. Bunu nasıl engellerim?
    Eğersisteminizde Türkçe Microsoft Office yüklüyse, elektronik postalarıyazım hatalarına karşı denetleyebilirsiniz. Bunun içinTools>Options>Spelling altından Always Check Spelling kutusunuişaretleyin. Daha sonra da alt kısımda bulunan Dictionary kutucuğundanTürkçeyi seçin. Bu işlemden sonra Outlook Express her elektronik postayolladığınızda otomatik olarak yazım hatalarını kontrol etmeyebaşlayacaktır.
    11) Windows KP'nin CD yazma işlemini nasıl hızlandırabilirim?
    WindowsXP yazılacak verileri belirli bir klasöre kopyaladıktan sonra CD'yeyazar. Eğer CD'ye kopyalayacağınız dosya ve klasörler Windows XP'ninkurulu olduğu bölümdeyse, söz konusu veriyi kesip (CTRL+X),
    C:\Documentsand Settings\(Kullanıcı Adı)\Local SettingsVApplicationData\Microsoft\CD Burning klasörü altına yapıştırın (CTRL+V).
    Dikkat!CD yazma işlemi bitince XP size bu dosyaları ne yapacağınızısoracaktır, işletim sisteminin bu dosyaları saklamasını istemezseniz,silineceklerdir.
    12) IE 6.0 kurdum. IE, sayfadan daha büyük birresim görüntülemek istediğimde otomatik olarak pencereye sığdırıyor.Bunu nasıl engellerim?
    Resim tam olarak yüklenip sayfayasığdırılacak boyutlara indirildiğinde fareyi resmin üzerinde kısa birsüre bekletin. Fare imlecinin yanında beliren buton ile resmi orijinalboyutlarına getirebildiğiniz gibi, aynı butonu kullanarak IE 6.0'ın'Enable Automatic Image Resizing' özelliğini kapatabilirsiniz.
    13)Aynı evde ya da apartmanda bulunan iki bilgisayarı birbirine bağlayaraküreticiliği artıran uygulamalar (Quake 3 gibi) çalıştırmak istiyorum.Bunu ne şekilde ve hangi parçalarla yapabilirim?
    Bunun en kolayyolu, ilk olarak ağ yapılandırması daha basit olan Windows XPProfessional kurmaktan geçer. Daha sonra ise iki adet Ethernet kartı vehub'sız bağlantı için Category 5 Crossover kablosuna ihtiyacınızolacak. Bu malzemeleri bir bilgisayar mağazasından bulabilirsiniz.
    Accesories-Communications-Setup Small Office Home Networking sihirbazını çalıştırın.
    Ayrıntılarınıvermeye gerek olmayan birkaç basit adımdan sonra, yaratılan disketidiğer bilgisayarda çalıştırarak kısa bir süre içinde iki sistemibirbirini görebilir hale getirebilirsiniz.
    14) İki bilgisayarıEthernet ve Icablo ile birbirine bağladım. Sistemlerin birinde modemyok. Her iki PC'den de İnternet'e girilebilmesi için ne yapmamgerekiyor? Önceki çözümde (13) bulunan açıklama bu soru için degeçerlidir. Tek fark, söz konusu disketin modem bulunan sistemdehazırlanması zorunluluğu olacaktır. Yarattığınız bu disketi Windows XP,Windows ME ve Windows 98 SE çalıştıran sistemlerde kullanabilirsiniz.
    15) Linux için sürücü aramaktan yoruldum. Bu sürücülerin ya da en azından linklerinin bulunduğu bir site var mı?
    Evet, bu hizmeti veren birçok site mevcut. İşte en meşhurlarından biri: www.linuxbasis.com/drivers.htmlYine de, her donanım sürücüsünü üretici firmanın sitesinden indirmek eniyi yoldur. Farklı bir siteden indirdiğiniz dosyaların içinde donanımsürücülerinden daha fazlasının olmadığı garantisini kimse vermez.
    16)Windows 95/98/Me ve kablo modem kullanıyorum. Bazen bağlantı kısa birsüreden sonra kopuyor. Modem tekrar online olduğunda ise veri transferiyapmamaya başlıyor. Bilgisayarı yeniden başlatınca bile sorunçözülmüyor.
    Temel sorun bilgisayarınızın IP alıp almamasıdır.İşletim sisteminiz NT ya da üstü olsaydı, DHPC sunucusundan kolaylıklabir İP alabilirdi, ancak Windows 95/98/Me'de bu sorunla karşılaşmakbazen kaçınılmazdır. Modemin fişini çekin ve bilgisayarınızıkapattıktan sonra modemi açın. Modemin online olmasını bekleyin veActivity lambasında bir hareket gördüğünüzde bilgisayarınızı açın.Bağlantınız yenilenmiş ve geçerli bir İP aldığınızı göreceksiniz.İşletim sisteminizi Windows XP ya da 2000 Professional'e yükseltmenizise kökten çözümdür.
    17) Windows XP kurduğumdan bu yana birçok IEgüncellemesi yapmıştım. XP'yi yeniden kurduğumda, IE için bugüncellemeleri yüklemek için daha kolay bir yol var mı? Microsoft 15Mayıs'ta internet Explorer için şu güne kadar çıkartılan tümgüncellemeleri tek
    bir dosya olarak toplayarak yayınladı. 5.0 dan6.0'a kadar eksiksiz güncelleme yapan bu dosyayı tek başına indirmenizve kurmanız yeterli. Dosyayı aşağıdaki adreste bulabilirsiniz: http://www.microsoft.com/windows/ie/default.mspx
    18)Windows ME üzerinde lE'yi her açtığımda 'An Error Occurs in Mshtml.dllin internet Explorer6' mesajı alıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?
    Busorun tek bir dosyadan kaynaklanan basit bir hata ancak internetExplorer'ı kullanmanızı tümüyle etkiliyor. Sorun şu; IE 6.0 mshtml.dlldosyasının 6.0.2600.0 sürüm numaralı derlemesine ihtiyaç duyuyor fakatsizin yüklediğiniz 6.0 paketi biraz eski bir derleme. Bu durumda sürümüdaha yeni bir internet Explorer paketi ile güncellerseniz, sorungiderilecektir.
    19) Windows 98 SE çalıştıran sistemimdeki biryazılımı kaldırdıktan sonra yeniden başlattım. Sistem açılırken bir VXDhatası veriyor ve kilitleniyor.
    Bilgisayarın öncelikle nedenkilitlendiğini bulmalıyız. Bunun için Windows'u F8 ile başlataraklistede Adım Adım Onayla seçeneğini seçip devam ederek, hepsine Evetdiyerek sistemin hangi işlemden sonra kilitlendiğini bulmalısınız.Sistemi kilitleyen işlemi belirledikten sonra Windows'u Güvenli Kip ilebaşlatın. 'Başlat'tan 'Çalıştır'ı seçin ve kutucuğa 'msconfig' girin.Açılacak pencerenin en sağdaki tabında başlangıçta çalıştırılanyazılımların listesini göreceksiniz. Sorunlu yazılımla ilgili satırdakiişareti kaldırın ve Tamam diyerek çıkın.
    Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda problem çözülecektir.
    20)Windows 2000 Professional kullanıyorum. DVD seyretmek istediğimdewinDVD 'Create Overlay failed. Please lower screen resolution ör colordepth and try again' hatası verdi. Problem büyük ölçüde yazılımdabulunan bir Windows 2000 Pro hatasından kaynaklanıyor. Öncelikle başkabir kullanıcı hesabı ile sisteme girmeyi ve WinDVD'yi çalıştırmayıdeneyin. Yazılım çalışırsa, bilgisayarı yeniden başlatarak eskikullanıcı adınızla giriş yaptığınızda sorun çözülecektir. Bu işeyaramazsa, bir önceki problemdeki adımları izleyin. Böylece 3D oyunlarıoynayamasanız bile, DVD izleyebilirsiniz.
    21) Windows 98 altında nezaman Dreamweaver yüklesem, bilgisayar donuyor ve sistemi yenidenbaşlatmak gerekiyor. Program başka bilgisayarlarda sorunsuz çalışıyor.Bunu nasıl hallederiz? İlk olarak ekran kartı sürücünüzü güncelleyin.Sorun çözülmezse, 'Bilgisayarım' simgesi üstüne sağ tuşa tıklayın,'Özellikler'i seçin ve açılan pencereden Performans sekmesine geçin.Dört kademeli hızlandırıcı barını öncelikle bir kademe düşürüpsisteminizi yeniden başlatın. Bu işe yaramazsa daha düşük kademelerideneyin. Unutmayın, bu ayarı düşürmek ya da kapatmak ekran kartınızınbirçok özelliğinden yararlanmanızı engelleyecektir.
    22) Windows 98ve IE 5.5 kullanıyorum. Bazı sayfaları açmaya çalıştığımda 'A RuntimeError has occurred. Do you wish to DEBUG Line=0 Error = ObjectExpected' hatasını alıyorum. Bu sorun çoğunlukla popup reklâmlarıengelleyen programlar kullanıldığında oluşan bir hatadır.
    Yapmanızgereken, IE Araçlar mönüsü içinden internet seçeneklerine girmek veGelişmiş sekmesindeki listeden 'Komut dizini hata ayıklamasını devredençıkartı seçeneğini işaretlemek. Tüm açık tarayıcı pencerelerini kapatıpyeniden çalıştırdığınızda sorun çözülecektir.
    23) Bu Messenger programının açılışta başlamasından sıkıldım. Bundan kurtulmanın bir yolu var mı?
    Messanger'ıkaldırmak için Başlat'tan Çalıştır'ı tıklayın ve aşağıdaki satırı aynenkopyalayın. Tamam, tuşuna basın. Yazılım kaldırılacaktır.Bilgisayarınızı yeniden başlatıp başarılı olup olmadığını testedebilirsiniz. Diğer yandan bu karışık komutu girerken hata yapmaktankorkuyorsanız bu işi sizin yerine yapabilecek olan Tweaking Toolbox XPyazılımını aratarak kullanabilirsiniz:
    http://www.microsoft.com/
    24)Sabit disklerim FAT32 formatlı ve Windows 98 kurulu. Windows XPyüklesem, ama bunu sadece birinci bölümde yapsam, yani sadece orayı jNTFS'e dönüştürsem, XP açılınca Win32 dizinleri de görür mü?
    Sadeceilk dizini formatlayıp, buraya XP kurmanız ve diğer dizinleri taramanızmümkün. Windows XP FAT16 ve FAT32'yi destekliyor. Ama, eğer düşüncenizNTFS'in daha güvenli olduğu ise, evet haklısınız; tümüyle NTFS'egeçmenizi öneririz.
    25) Sörf yaparken girdiğim bir sitedeki websayfasında ya da pencerede sabit diskimin içindeki dosyalar görünüyor.Bu dosyaların kopyalamaları ya da silmeleri mümkün mü?
    Sabitdiskinizi kopyaladık demeleri tamamen yalan. Bu sitedeki düğmeleretıkladığınızda tek yapılan şey, tarayıcı penceresinde sabit diskinizingösterilmesi, ancak bunu sadece siz görebilirsiniz. O siteyi hazırlayankişi ya da başka biri göremez. Yine de içinizin rahat etmesiniistiyorsanız, ZoneAlarnm Pro http://www.zonelabs.com/ gibi bir kişisel güvenlik duvarı yazılımı kullanmanızı öneririz.
    26) Windows 98 üzerinde Creative Soundblaster Live! Value kullanıyorum. Açılışta 'error:
    Memorymanager not detected. Creative SB16 emulation driver requires EMM386 orsimilar Creative SB16 emulation driver not loading' hatası ilekarşılaşıyorum. Ses kartınızın Sound Blaster 16 emülasyonu yapabilmesiiçin gerekli dosyaların yüklenmesinde hata var. Aslında çok eski DOSoyunları oynamadığınız sürece buna gerek yoktur. Denetim Masasıaltından donanımlar arasında Creative Miscellaneous Devices'ıgenişletin, Creative SB16 emulation'ı seçin. Üzerine çift tıklayarakProperties (Özellikler) sayfasını açın. Disable in this hardwareprofile (bu aygıtı kullanma) seçeneğini seçin ve OK'e (Tamam) tıklayın.Bunu yaptıktan sonra Autoexec.bat ve Config.sys dosyalarından SB 16emülasyonuyla ilgili satırları silebilirsiniz.
    27) Proxy sunucusu neişe yarar ve kullanmam gerekli midir? Proxy, web tarayıcısı gibiistemci uygulamalar ile gerçek bir sunucu arasında duran bir sunucudurve yazılım ve/veya donanım tabanlı olabilir. Genellikle, işyeriağlarında ya da servis sağlayıcılar tarafından kullanılır. Gerçeksunucuya yapılan talepleri proxy değerlendirir ve bu talepleri yerinegetirmeye çalışır. Talebi kendisi karşılayamazsa, gerçek sunucuyailetir. Proxy sunucuların iki temel işlevinden ilki talep edilendosyaları önbelleğe (cache) alarak sayfa indirilmesindeki performansıartırmaktır. Diğeri ise bazı web sitelerine erişimi engellemektir.Kısacası, Proxy sunucular performans artışı sağlarken erişimkısıtlaması getirebileceği için karar size kalıyor.
    28) Ben ses kayıt edebilen ve çalabilen bir program arıyorum. Size dbpoweramp isimli programı rahatça önerebiliriz ( http://www.dbpoweramp.com ).
    Buprogram, pek çok ses formatını birbirine dönüştürebiliyor ve çeşitlises kaynaklarından (line in, mikrofon, vs.) kayıt yapabiliyor. Busitedeki Auxiliary Input addon'unu da indirmeyi unutmayın. Müzikdosyalarını çalmak için, dBpowerAMP Audio Player'ını http://www.dbpoweramp.com/dbpoweramp.htm ya da WinAMP'ı ( http://www.winamp.com/) kullanabilirsiniz.
    29) Tüm masaüstümün ya da sadece bazı pencereleri Mpeg/Avi formatında kaydetmek istiyorum
    Monitörden AVI formatında görüntü kaydetmek için HyperCam isimli programı kullanabilirsiniz. Bu programı : http://www.hyperionics.com/ adresinde bulabilirsiniz. Program shareware'dir; böylece bir süre deneyebilirsiniz.

30) Bilgisayanmdaki farklı MpegAvi uzantılı filmleri birleştirmek istiyorum. Bunun için hangi yazılımı kullanabilirim?
    Mpeg dosyalarını birleştirmek için Camel MPegJoin isimli programı kullanabilirsiniz. Bu programı çekebileceğiniz adres şu: http://member.newsguy.com/~theprof/Readme.html
    Don Tano
    Don Tano
    Admin
    Admin

Bilgisayarda yaşadığımız Genel sorunLar ve pc hataları 81903110
    <b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 1533
    <b>Cinsiyet</b> Cinsiyet : Erkek
    <b>Yaş</b> Yaş : 30
    <b>Nerden</b> Nerden : FireFox
    <b>Rep</b> Rep : 3
     Bilgisayarda yaşadığımız Genel sorunLar ve pc hataları 245ast10

Bilgisayarda yaşadığımız Genel sorunLar ve pc hataları Empty Geri: Bilgisayarda yaşadığımız Genel sorunLar ve pc hataları

Mesaj tarafından Don Tano Cuma Ekim 15, 2010 2:48 pm

Smile)

Forum Saati Ptsi Mayıs 20, 2024 3:38 pm