Oyun Yama ALL UP

Oyun Yama ALL UP

Oyun Yamaları


  Gözlerimiz ve Dünyanın En iyi Kamerası Kaç Megapixel

  Paylaş
  gнσѕт
  gнσѕт
  Admin
  Admin


  <b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 575
  <b>Cinsiyet</b> Cinsiyet : Erkek
  <b>Yaş</b> Yaş : 25
  <b>Nerden</b> Nerden : C:\Windows\system32
  <b>Rep</b> Rep : 19

  Gözlerimiz ve Dünyanın En iyi Kamerası Kaç Megapixel

  Mesaj tarafından gнσѕт Bir Çarş. Ocak 05, 2011 5:27 pm

  Kamera üreticisi Hasselblad, çözünürlük sınırlarını zorluyor... Yeni kamerası tam 50 MP!  Yeni H3DII-50'de 50 MP 36x48mm Kodak sensör bulunuyor ( dünyanın en büyük sensörü )

  H3DII-50 günümüzde elde edilebilecek en yüksek çözünürlükte görüntüler elde ediyor.
  Tek bir karenin 300 MB büyüklüğünde yer kapladığı düşünüldüğünde, makinenin sunduğu 1fps'lik yakalama oranı da oldukça etkileyici.

  makinenin fiyatı ise 36.500 dolar

  Gelelim insan gözüne  Gözlerimiz bir manzarada istediğiniz tüm detayları görmenize olanak sağlamak için sürekli istediğiniz detayın etrafında hareket eder. Ama insan gözü, bu açıdan çok daha fazla bir açı görür ki bu da 180 dereceye yakındır.Biraz küçük düşünüp 120 derecelik bir açıyla bakabildiğimizi varsayacak olsak bile:

  120 * 120 * 60 * 60 / (0.3 * 0.3) = 576 megapiksel verisini elde ederiz.(bilimsel olarak böle hesaplanıyor hiç bişey anlamadım)
  (120 dereceler bir yere dik bakıldığında gözümüzün sağdan sola görebileceği alanlar.60 dereceler ise üstten alta görebileceği alandır.)

  İnsan gözünün görebileceği gerçek açı değeri şüphesiz ki çok daha fazla çözünürlüğe tekabül eder. Bu yapıdaki (çözünürlükteki) bir veriyi kaydetmek içinse, çok fazla alana kayıt imkanı sağlayabilecek kadar gelişmiş bir kamera olması lazım.

  Gözün tüm bu anlattıklarımızdan çok daha üstün bir işleyiş mekanizmasına sahip olduğu dahası hiçbir bakım ve parça değişimine ihtiyaç duymadığı düşünülürse yapısının ne kadar hayranlık verici ve mükemmel olduğu daha net bir şekilde anlaşılır.

  Tıp teknolojisi geliştikçe de insan gözünün ne kadar büyük bir mucize olduğu daha iyi anlaşılmaktadır. Göz hakkında elde edilen bilgilerin teknolojiye uyarlanmasıyla da her geçen gün çok daha gelişmiş kameralar, fotoğraf makineleri ve sayısız optik sistem üretilmektedir. Ancak, teknoloji ne kadar ilerlese de yapılan elektronik aletler gözün ilkel birer taklidi olmaktan öteye gidememiştir. Bilgisayar destekli kameralar da dahil olmak üzere hiçbir insan buluşu alet, göze rakip olamaz.


  <Özetle insan gözü 576 megapixel'dir . Bugune kadarki yapılan en iyi kamera ise 50 megapixeldir.

   Forum Saati Çarş. Ocak 23, 2019 11:05 pm